Madagaskar očima Češky: Před očima nám mizí ráj na zemi
Petra, duše jedinečného projektu MadaCraft, je Češka se srdcem na dlani, která miluje cestování a poznávání jiných kultur. V roce 2016 se spolu s celou rodinou vydala více než 8 tisíc kilometrů na jihovýchod. Na ostrov, o němž vždy tajně snila, na tajuplný ostrov zázraků - Madagaskar. Jenomže Petra sem nezamířila jako turistka. Její francouzský manžel zde získal nabídku práce, za kterou se rozhodla celá rodina přestěhovat.
„Tušili jsme, do čeho jdeme, ale přesto to byl šok." začíná své vyprávění Petra. Ocitli se totiž v jedné z nejchudších zemí světa sužované korupcí, rozevírajícími se nůžkami mezi bídou a bohatstvím, na pokraji přírodní katastrofy. Katastrofy, jež mají v rukou sami lidé. Madagaskar je totiž ostrov překypující přírodním bohatstvím (např. zlatem či drahokamy). Navíc jsou místní lesy plné vzácného dřeva, které se nekontrolovatelně těží místními domorodci. Po chudobě je odlesňování deštných pralesů jedním z největších problémů. Po generace tu dochází ke kácení a vypalování vzácných dřevin za účelem výroby dřevěného uhlí, které k vaření používá téměř celá populace.
Mnoho rodin zde žije v nuzných poměrech. „Na vlastní oči jsem viděla, jak na jedné matraci spí šest dětí." říká smutně Petra. Rodiny jsou někdy tak chudé, že se mohou najíst pouze obden. Zvláště na jihu panuje obrovský hladomor. Lidé pijí vodu z kaktusů, živí se jejich plody… Již řadu let zde nepršelo. „A vedle toho vidíte místní elitu, která si nelegálně vyváží tropické dřevo, zlato a další cenné suroviny. Z bohatství země má prospěch jen pár vyvolených. Místním se zde snažíme pomoci, pracujeme s místními dílnami. Striktně dbáme na to, aby zde byli pracovníci férově ohodnoceni a pracovali v kvalitních podmínkách. A pomáháme všemožnými způsoby také sirotčincům a dokonce i psímu útulku. Bez darů a dobrovolníků by to měli všichni velmi těžké."
Hospodářská situace země se odráží i na místních poměrech. Přes noc se nedoporučuje vycházet na ulici a pečlivě musíte vybírat i hlídače domu. Řada z nich totiž spolupracuje se zloději. Zdravotní péče je v žalostném stavu a pokud chcete cestovat po ostrově, můžete využít drahou vnitrostátní leteckou dopravu, nebo musíte vsadit na to, že se snad do vybraného místa dostanete autem. Jenomže na řadě míst chybí silnice či jsou v lepším případě v dezolátním stavu.
Ačkoliv je Madagaskar doslova ostrovem kontrastů, život zde podle Petry plyne mnohem klidnějším tempem než v Evropě. Všechno je voňavější, svěžejší, barevnější. Najdeme tu zapomenuté přírodní ráje, je to divoký kout světa. Tyrkysový Indický oceán přímo vyzývá k relaxaci i vodním hrátkám a okolní ostrovy jsou naprosto úchvatné a brzy člověku přirostou k srdci. „Obdivuhodná je i zdejší fauna." dodává Petra. „Po zahradě se nám třeba procházejí chameleoni." směje se. „A vlastně celá naše zahrada je jako jedna velká botanická zahrada. Místní tropickou vegetaci jsem si opravdu zamilovala."
Vyjít s místními nebylo ze začátku lehké. „Člověk se musí srovnat s tím, že na vše říkají ano, ačkoliv mnohdy myslí ne. Slovíčko ne prostě není v jejich slovníku. Nicméně především venkované jsou velmi usměvaví, přátelští a vstřícní. Na venkově máte pocit, že se ocitáte o několik stovek let zpět. Ale ze všeho nejvíc jsem si zamilovala jejich řemeslný um." Malgaši jsou totiž skvělí tkalci a košíkáři. Zpracovávají různá přírodní vlákna, ale v Česku i v celém světě jednoznačně hraje prim vlákno z rafiové palmy. Petra jedním dechem dodává: „Matka příroda nám prostě dala nekonečnou krásu a přírodní bohatství. A jediné, co od nás žádá, je respekt k ní samotné. A právě zde na Madagaskaru to platí snad dvojnásob."